Örencik Mahallesi
İlçeye uzaklığı 6 km. Rakım 1075. İlçenin Kuzey Batısında yer alır. Eski ismi Virancık. Köy 36 hane, nüfusu 178'dir. Daha önceleri köy halkı leblebi ticaretiyle uğraştığı için diğer köyler arasında leblebici Örenciği olarak anılırmış. Hıdır Dağı’nın eteğinde Harmanboğazı denilen bir derenin içinde kurulmuştur. Eskiden köylerden haraç alan eşkiyalardan korunmak için böyle bir yer seçilmiş. Örencik Köyü’nün topraklarının tamamı Akıncı Ovası’nda bulunur.

Geçim kaynağı tarımdır. Yetişen ürünler kavun, karpuz, fasulye, arpa, buğday. Sülale isimleri: Ömerler (Güler), Çavuşlar (Atak), Kara Ömerler (Codur), Çaydaroğulları (Peker), Kadı Hüseyinler (Şentürk), Hatipler (Öztürk), Yanikiler (Yıldıztepe), Mülazımlar (Atalay), Gömmeciler (Demirtaş), Karagümüşler (Ayaş), Çoban Zalifler (Kuşdemir)Karagüdükler (Koç), Coşomarlar (Ozer).

Tarihi turistik yerleri: Örencik Göleti, Delikayıncak Tepe (Burada yapılan doğa tarihi araştırmalarında 10 milyon yıl öncesine ait bir filin fosillerine rastlanmıştır) Örencik Bağları. Aynı isimle anılır ve ilçede bilinen belli başlı mevkiler arasındadır. Şimdilerde yazlıkçıların gözdesi olan bu yer eskiden de üzüm bağları ve burada düzenlenen bağbozumu şenlikleri ile